Opcje przeglądania

Plecionka kolebką tkactwa

Tkanina plecionkowa to najstarsza znana forma tkactwa. Już w prehistorii luźno splecione ze sobą paski trawy, pnączy czy też skór zwierzęcych były pierwszymi formami tkactwa. Dzisiaj, choć technologia jest nieporównywalnie inna to sposób splotu wciąż jest ten sam. Plecionka to prawdziwa kolebka tkactwa.

Melanż trwa

Tapicerska tkanina plecionkowa jest tkana na płasko, gdzie nitki osnowy oraz wątku splatają się pod różnym kątem w zależności od modelu. Najczęściej jest to kąt prosty. Plecionka występuje w kolorach melanżowych, a więc niejednolitych, wielobarwnych. Taki zabieg pozwala na stworzenie nieoczywistych kolorów, które będą się wyróżniały na tle pozostałych tkanin. Plecionki mogą być tkane drobno bądź grubo. Podobny efekt uzyskują tkaniny strukturalne lecz plecionka jest bardziej płaskim materiałem.

Zalety tkanin plecionkowych

Tkaniny plecionkowe charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nie jest łatwo je rozerwać lub przetrzeć. Ich silny splot powoduje, że są w stanie wytrzymać naprawdę wiele zahaczeń czy zadrapań. To powoduje również, iż plecionki uzyskują wysokie wyniki w teście ścieralności zwanym inaczej testem Martindale’a. Podczas wspomnianego testu tkaninę pociera się wełną czesankową, która zatacza ósemki na materiale. Test przerywa się, gdy na tkaninie widać odbarwienia lub uszkodzenia. Oczywiście im wyższy wynik tym lepiej świadczy on o badanej tkaninie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl