
Salon to pomieszczenie, w którym skupia się życie rodzinne i towarzyskie, warto więc poświęcić trochę uwagi w wyborze odpowiedniego mebla do siedzenia. Jeśli decydujemy, że to właśnie narożnik ma zostać najważniejszym elementem w tym pomieszczeniu, to lepiej przemyśleć kilka ważnych aspektów jak chociażby fakt, iż sofa narożna rozkładana może służyć nie tylko do siedzenia, ale również do spania. Jaki narożnik do salonu wybrać?
Rozmiar ma znaczenie
Rozmiar narożnika zależeć będzie od wielkości salonu, logicznym więc jest, że im większe pomieszczenie, tym większy model możemy wstawić. Oczywiście w myśl zdrowego rozsądku, ma się on wyróżniać, ale nie przytłaczać. W kwestii rozmiaru należy się zastanowić ilu ludzi będzie z niego korzystać - czy to duża, czy mała rodzina, czy często zapraszamy gości i mamy wielu znajomych, czy też rzadko. Jeśli w domyśle będzie z niego korzystać wielu użytkowników, to oczywiście im większy tym lepiej i wygodniej. W tym przypadku można wybrać wariant w kształcie litery U, jednak zdecydowanie lepiej sprawdzi się w naprawdę dużym salonie, gdzie będzie stał w centralnym miejscu, a nie w rogu. W takich też pomieszczeniach lepiej będą wyglądać modele o dużych oparciach i podłokietnikach. Niektóre z nich mają również regulowane zagłówki - co jest plusem dla wysokich użytkowników.
W małych salonach mamy nieco mniej opcji do wyboru, gdyż będziemy musieli zrezygnować z finezyjnie profilowanych zagłówków na rzecz prostoty i minimalizmu. Można również dostać narożniki bez podłokietników, dzięki czemu zaoszczędzimy więcej miejsca - sprawdź nasze małe narożniki. Warto również zwrócić uwagę na głębokość siedziska i jego wysokość. Co to jest głębokość narożnika? To właśnie szerokość siedziska. Niższym osobom bardziej może odpowiadać niższy i płytszy mebel, natomiast osobom wysokim wygodniej będzie na wysokich i głębszych siedziskach. Oparcie może być stałe, jednak w małym pomieszczeniu narożnik może sprawiać wrażenie zbyt masywnego. Innym wariantem są ozdobne poduchy oparte na niewysokiej obitej materiałem płycie lub materacu (będącym elementem rozkładanym w narożnikach z funkcją spania).
Kanapa narożna z funkcją spania
Narożnik z funkcją spania codziennego, gdy planujemy w przyszłości kogoś ugościć lub gdy staje się on jedynym takim meblem w mieszkaniu pełniącym rolę łóżka. Kluczową kwestię w tym przypadku stanowi skrzynia na pościel czy koce, choć może stanowić też dodatkową przestrzeń do przechowywania zupełnie innych rzeczy. Duży pojemnik jest ważny, jeśli narożnik ma służyć przede wszystkim do spania. Jeśli po rozłożeniu ma być dla dwóch osób, to dobrze, by minimalna szerokość miejsca do spania wynosiła 120 cm. Istnieje kilka sposobów rozkładania narożnika. Pierwszym jest sposób "na wózek" (inaczej system Delfin), czyli wysuwamy spod siedziska wózek i podciągamy materac, który się tam znajduje. Drugim sposobem jest system rozkładania DL, w którym wysuwamy siedzisko i składamy oparcie, zyskując tym samym powierzchnię o równomiernej twardości. To jak narożnik rozkładany jest otwierany należy wybrać względem ilości miejsca, które możemy zagospodarować, gdyż nie wszystkie da się rozłożyć do momentu zrównania materaca z końcem szezlongu.
Rodzaje tkanin
Obicie narożnika to kolejna ważna kwestia. Ważne, by wybrać dobrej jakości tkaninę, gdyż jest to mebel często używany i wieloletni, zależy nam zatem, żeby był jak najdłużej w doskonałym stanie. Przy wyborze obicia, warto zwrócić uwagę na jego ścieralność, gdyż to ona określa wytrzymałość tkaniny. Mierzy się ją testem Martindale'a używając specjalnej maszyny, która pociera materiał do momentu jego zniszczenia. Tkaniny o odporności poniżej 20 tys. cykli są słabe, w związku z tym niepolecane do narożników. Te o wytrzymałości powyżej 40 tys. cykli to tkaniny dobre, godne polecenia, powyżej 60 tys. cykli to tkaniny bardzo dobre, natomiast powyżej 100 tys. cykli uchodzą za prawie niezniszczalne, przy czym bardzo rzadko można je spotkać.
Do często wykorzystywanych obić stosuje się: sztruks - odpowiednio dobrany rodzaj jest bardzo wytrzymały; szczególnie popularny w stylizowanych na stare meble welury czy żakardy, które sprawdzą się w pomieszczeniach w stylu klasycznym; szenil, który jest miękki, gruby i gładki, a dodatkowo odporny na mechacenie (w związku z czym sprawdzi się właścicielom zwierząt), stosunkowo łatwy w utrzymaniu czystości, o ile na zabrudzenia zareagujemy odpowiednio wcześnie. Wybieranym materiałem jest też mikrofibra, która dzięki temu, że jest łatwa w czyszczeniu, dobrze sprawdzi się w styczności z dziećmi. Dla alergików polecane będą gęsto tkane mikrofazy. Skaj, który jest imitacją skóry, to z pewnością tańszy wydatek niż prawdziwa skóra, niestety często pęka. W większości przypadków jednak chcemy, by obicie było łatwe w czyszczeniu, dlatego warto zwrócić uwagę, czy ma powłoki hydrofobowe typu Cleanaboo lub MaxiClean. Tkaniny stworzone w technologii Cleanaboo lub MaxiClean to takie, które są chronione nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Jej genialność polega na tym, że każdy wylany na tkaninę płyn formuje się w krople i nie wnika w jej wnętrze, a jest łatwo usuwany, np. za pomocą ręczników papierowych.
Co w środku? Sprężyna falista czy bonell?
Wnętrze poduch i siedziska jest kolejnym ważnym elementem, ponieważ zależy nam przede wszystkim na wygodzie użytkowania. W meblach z niższej półki często spotkamy w siedziskach zwykłą gąbkę, która niestety z czasem się odkształci i stanie się cieńsza. Te, które są wypełnione pianką sprawdzą się lepiej, o ile zostanie ona umocowana na sprężynach falistych, które spowolnią odkształcanie. Pianki HR, czyli wysokoelastyczne, mają zwiększoną sprężystość i wytrzymałość, a od zwykłej pianki różni ją nieregularna struktura, która dopasowuje się do kształtu ciała. Sprężyny bonell to zdecydowanie droższy wydatek, jednak są trwalsze i nie zapadają się tak łatwo w najczęściej wysiedzianych miejscach, dzięki temu, że są one pionowo ustawione i ze sobą połączone, więc pracuje cały układ przy punktowym nacisku. Jeżeli narożnik ma pełnić funkcję łóżka, to z pewnością na dwa ostatnie typy wypełnienia warto zwrócić największą uwagę. W przypadku modeli, w których oparcie po rozłożeniu staje się częścią do spania, obie części będą takie same. Jeżeli natomiast mamy wysuwaną część sypialnianą, to musimy się liczyć z tym, że będzie to inne wypełnienie niż w siedzisku. Stosowanie pianek w poduszkach i oparciach to częsty zabieg, gdyż pianki można przyciąć do dowolnego kształtu. Kulki silikonowe będą sprawiały wrażenie bardziej puchatych, a przy tym są bardzo sprężyste, dzięki czemu zapewniają dobre oparcie dla szyi i głowy. Dodatkowo jest to materiał antyalergiczny.
Narożniki – opinie na temat kolorystyki
To, jaki narożnik wybierzemy, zależy w dużej mierze od stylu, w jakim urządzony jest salon i jaki jest gust kupującego. W nowoczesnym stylu najlepiej sprawdzą się modele o dość surowym i prostym wyglądzie, w stonowanych kolorach np. szarym. W tego typu wystroju dobrze sprawdzi się minimalistyczny narożnik bez poduszek. Z kolei klasyczny narożnik z poduszkami będzie dawał uczucie przytulności i wygody. Bardzo popularne są meble w stylu skandynawskim, które cechuje lekkość i naturalność, zatem najlepiej by się sprawdzały w tym przypadku narożniki na wysokich nóżkach, o tapicerce w odcieniach beżowych. Obojętnie na jaki styl się zdecydujemy, modnym kolorem jest szary. Nie musi to być wcale zimny kolor, zależy od wyboru odcienia. Warto jednak pamiętać, że szarość jest elegancka, a przy tym praktyczna, gdyż trudno wybijają się z niej na pierwszy plan zabrudzenia. Innym modnym zabiegiem jest wybór mocno kontrastującego koloru względem reszty pomieszczenia, a także dość jaskrawego np. mocnej żółci, czerwieni, zieleni, tak by główny akcent padał właśnie na narożnik.
Jakość i trwałość
Istotna jest jednak jakość wykonania i to ona powinna być najważniejszym czynnikiem przy wyborze mebla, który przecież ma nam służyć wiele lat. Dziś w ofercie internetowej sprzedaży występuje mnóstwo różnych modeli, które można w szybki i łatwy sposób nanieść na zdjęcie narożnik do salonu, aby się przekonać, czy do niego pasuje. Jeśli jednak to nam nie wystarczy, a zamówiony model nie pasuje do naszego wystroju lub nie spełnia naszych oczekiwań względem np. wygody, możliwy jest zwrot produktu w terminie określonym przez dany sklep (minimum 14 dni), bez podania konkretnej przyczyny. Zdecydowaną korzyścią jest to, że producenci oferują ceny znacznie niższe niż w sklepach stacjonarnych, a także dodatkowe zniżki i rabaty. Ważnym jest, by wybrać sprawdzonych sprzedawców, którzy wzbudzają zaufanie wśród klientów i otrzymują od nich pozytywne oceny.